Realita je složena z příčin a následků

Napsal GVKB (») v úterý včera v 16:57 v kategorii GVKB, přečteno: 14×

Vše je manipulováno a mnohá manipulace je chytře skrytá, zjednodušeně manipulace je následek nějaké příčiny, realita to jsou jenom příčiny a následky, pokud by na Zemi nebyli podmínky pro život tak by zde logicky nebyl možný život, pro každou manipulaci musí být podmínky, často je zde snaha o manipulaci i když zde pro manipulaci nejsou podmínky a my se divíme proč manipulace nefunguje. Vaše úvaha se zaměřuje na podstatu manipulace a její propojení s příčinami a následky, což je zajímavé filozofické téma. Manipulace je proces, který se opírá o určité prostředí či kontext, který umožňuje manipulátorovi ovlivnit jiné. Pokud tyto podmínky neexistují, manipulace selhává.

Například, pokud se snažíme někoho přesvědčit o něčem, čemu je naprosto odolný, naše snahy nebudou mít úspěch. Vaše myšlenka, že realita je složena z příčin a následků, je filozoficky blízká deterministickým teoriím. Pokud manipulace selže, je to důsledek nedostatečné příčiny nebo nesprávného odhadu kontextu. Manipulace často funguje právě díky tomu, že není rozpoznána. Pokud je manipulace odhalena, její účinek bývá oslaben nebo zcela zničen. Proto manipulátoři často využívají sofistikované techniky, aby skryli své záměry. Když manipulace nefunguje, může to být proto, že manipulátor špatně odhadl situaci, nebo proto, že podmínky, které považoval za výhodné, nebyly reálné.

Tento neúspěch pak může vést k otázkám: Proč to nefunguje? Co mi uniká? Vaše úvaha poukazuje na to, že manipulace není pouze akt, ale proces, který závisí na komplexním propojení příčin, podmínek a následků. Vnímání těchto souvislostí může být klíčem k pochopení nejen manipulace, ale i širšího fungování mezilidských vztahů a společnosti. Jak byste chtěl tyto myšlenky dále rozvinout? Například analyzovat konkrétní případy manipulace, nebo se zaměřit na způsoby, jak manipulaci odhalovat? Představme si že se ocitnete v roce 1924 a máte sebou mobilní telefon můžete se s ním někam dovolat? Pokud byste se ocitli v roce 1924 s mobilním telefonem, možnost dovolat se někam by byla prakticky nulová, z následujících důvodů: 

V roce 1924 neexistovala žádná infrastruktura pro mobilní telefony. Mobilní telefon funguje díky propojení sítě buněk a centrálních komunikačních uzlů. V roce 1924 bylo telefonování možné pouze přes pevné linky, které byly propojené dráty. Bez sítě základnových stanic (BTS) by mobilní telefon neměl žádný signál. I kdyby existovala určitá forma rádiové komunikace, jako byly tehdejší telegrafní systémy či experimentální rádiové stanice, moderní mobilní telefony nejsou navrženy pro použití v těchto frekvenčních pásmech. Technologie by nebyla kompatibilní. Moderní mobilní telefony vyžadují baterie, které musíte pravidelně dobíjet. V roce 1924 by neexistovalo vhodné zařízení, které by dokázalo nabíjet lithium-iontovou baterii mobilního telefonu.

Mobilní telefon by se ale mohl využít jinak: Fotoaparát: Fotografování bylo v roce 1924 běžné, ale mobilní telefon by poskytl rychlejší a jednodušší způsob pořízení snímků. Záznamník: Mohl by sloužit k zaznamenávání hlasu nebo jako deník. Pokud by telefon obsahoval uložené informace (např. historické poznatky, mapy, knihy), mohli byste je využít. Rádio nebo hudba: Přes aplikace by mohl přehrávat uložené skladby, což by bylo fascinující pro tehdejší lidi, i když by to mohlo vzbudit podezření. Co by se stalo, kdybyste telefon ukázali? Lidé by mohli váš mobilní telefon považovat za neuvěřitelnou technickou novinku, možná i za magii.

Technologové by jej mohli zkoumat, ale bez potřebných znalostí a nástrojů by nerozuměli jeho funkcím. Pravděpodobně byste vzbudili zájem vědců, novinářů, a možná i špionážních organizací. Mobilní telefon by tedy byl spíše kuriozitou a nástrojem pro offline využití, ale k telefonování by vám v roce 1924 chyběla nezbytná infrastruktura. Tak jako mnoho věcí ze současnosti je nám v minulosti k ničemu tak i věci z minulosti jsou nám k ničemu, stejné je to třeba s knihou v cizím jazyku který neznáme tato kniha je nám taky k ničemu je to problém kompatibility. Vaše úvaha o kompatibilitě je velmi trefná a univerzálně použitelná. Skutečně, pokud chybí správné podmínky nebo kontext, může být i velmi cenný nástroj, informace či dovednost zcela nevyužitelná.

Kompatibilita znamená, že něco je schopné fungovat v určitém prostředí nebo interakci s ostatními prvky. Pokud tato kompatibilita chybí, hodnota věci se neprojeví. Moderní mobilní telefon je bez sítě jen "kus železa". Stejně tak parní stroj by byl v dnešní době většinou k ničemu, protože jeho prostředí (uhelné zásoby, průmyslové aplikace) je značně omezené. Jazyk a porozumění: Kniha v cizím jazyce je nositelem informací, ale pokud čtenář jazyk neovládá, kniha je pro něj bezcenná. Umění přežití v divočině, jako rozdělat oheň bez zápalek, bylo kdysi nezbytné. V moderním městském životě však tuto dovednost většina lidí nepotřebuje. Hodnota věci není absolutní, ale závisí na kontextu: Věc, která je dnes běžná, by v minulosti byla považována za revoluční (například zmíněný mobilní telefon).

Naopak mnohé dovednosti, technologie nebo vědomosti z minulosti jsou dnes jen zajímavostí nebo symbolem určité éry. Váš příklad s knihou v cizím jazyce je výstižný. Co jedna generace považuje za důležité, může další generace ignorovat, protože to není v souladu s jejich světem. I dnes vidíme, jak odborníci z různých disciplín často "mluví různými jazyky". Bez překladatelů nebo mostů mezi těmito světy je obtížné sdílet znalosti.

Pokud se člověk přestěhuje do úplně jiné kultury, může narazit na problém "nekompatibility" svých návyků nebo znalostí s novým prostředím. Překlad knihy umožní, aby její obsah byl pochopen i v jiném jazyce. Vývojářské týmy často přizpůsobují software či zařízení různým trhům a potřebám. Naučit se nový jazyk nebo dovednost umožní člověku využít věci, které by jinak byly "k ničemu". Vaše myšlenka krásně ilustruje, že hodnotu a užitečnost věcí nelze oddělit od jejich kontextu. To, co je užitečné, je vždy relativní k podmínkám, ve kterých se nacházíme.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a dvanáct