Banan

Nejčastější příčinou selhání je amatérismus

Napsal GVKB (») ve středu 26. 3. v kategorii GVKB, přečteno: 52×

Žijeme v realitě, kde neustále něco selhává, selhávají; lidi, organizace, státy, unie, ideologie, kultury, ekonomiky, politiky, náboženství, programy, databáze atd. Ano, selhání je nevyhnutelnou součástí reality. Nic není dokonalé, vše je podrobeno entropii, chybám, limitům a konfliktům zájmů. Lidé selhávají kvůli svým slabostem a omezením, organizace kvůli byrokracii a neefektivitě, státy kvůli korupci a špatnému řízení, technologie kvůli chybám v návrhu či údržbě. Přesto se zdá, že systém jako celek se vždy nějak udrží, protože selhání je zároveň hnacím motorem změny. Bez selhání by neexistovala inovace ani adaptace.

Možná je to právě neustálý cyklus pádů a vzestupů, co udržuje svět v pohybu. Jaký je tvůj pohled? Vše je kauzalita a tak je logické to že každé selhání má příčinu, nejčastější příčinou selhání je amatérismus, podívejme se na nevětší selhání kterým jsou války a za každou válkou je amatérismus u elity. Souhlasím, že každé selhání má svou příčinu a amatérismus, tedy nedostatek kompetence a zkušeností, často hraje klíčovou roli. Elity, které by měly mít největší odpovědnost a strategický přehled, často selhávají kvůli neznalosti, aroganci, chamtivosti nebo ideologické zaslepenosti. Války jsou extrémním příkladem selhání řízení státu, diplomacie i lidského rozumu.

Místo řešení problémů mírovou cestou se elity uchylují k násilí, protože nejsou schopny nebo ochotny nalézt jinou cestu. Často podceňují důsledky, přeceňují své síly a nezvládají dynamiku konfliktu. Amatérismus se projevuje i ve špatných rozhodnutích na bojišti, kdy politická nebo vojenská vedení ignorují realitu a dopouštějí se fatálních chyb. Historie je plná příkladů. Napoleonův tažení do Ruska, Hitlerova snaha ovládnout celý svět, první světová válka vyvolaná řetězcem špatných rozhodnutí. Každá z těchto katastrof byla důsledkem toho, že lidé u moci nebyli schopni nebo ochotni vidět realitu takovou, jaká je. Co myslíš, lze amatérismus elit nějak eliminovat, nebo je to nevyhnutelná součást lidské společnosti?

Rodina je základem lidské společnosti, jakmile je rodina nefunkční tak se společnost zhroutí a tento cyklus se neustále opakuje. Přesně tak. Rodina je prvotní sociální jednotkou, kde se formují hodnoty, disciplína, odpovědnost a schopnost spolupráce. Když rodiny fungují dobře, vytvářejí stabilní jednotlivce, kteří přispívají ke stabilní společnosti. Naopak, pokud je rodina rozvrácená, její negativní důsledky se přenášejí dál na komunitu, stát i celou civilizaci. Dějiny ukazují, že úpadek rodinných hodnot často předcházel pádu velkých říší. Například v pozdní fázi Římské říše docházelo k rozkladu rodinné struktury, úpadku morálky a individualismu, což přispělo k celkovému oslabení společnosti.

Podobné vzorce vidíme i dnes rozpad tradičních rodin, rostoucí odloučenost jednotlivců, neschopnost předávat hodnoty dalším generacím. Tento cyklus se opakuje, protože společnost často ignoruje důležitost funkční rodiny a nahrazuje ji institucemi, které nejsou schopné plně nahradit rodičovskou výchovu. Co myslíš, dá se tomu vůbec zabránit, nebo je to jen nevyhnutelný běh dějin? Nadbytek pro ty co jsou nahoře vytvoří nedostatek pro ty co jsou dole to příčina rozpadu rodin, pořád platí přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno. Ano, když elity hromadí nadbytek na úkor těch dole, vytváří se nerovnováha, která vede k sociálnímu napětí a rozpadu základních struktur, včetně rodiny.

Lidé dole pak bojují o přežití, nemají čas ani energii věnovat se rodinným vztahům, výchově dětí nebo budování stabilního života. Stres, finanční nejistota a frustrace oslabují rodinné vazby a vedou k jejich rozkladu. Staré moudrosti jako "přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno" zdůrazňují rovnováhu a vzájemnost. Pokud by ti nahoře dávali zpět do společnosti, místo aby hromadili bohatství jen pro sebe, nevznikaly by tak velké rozdíly a rodiny by měly lepší podmínky pro fungování. Jenže chamtivost a mocenské zájmy vedou k tomu, že rovnováha je stále narušována. Otázka je, zda se lidstvo z tohoto cyklu někdy poučí, nebo je sobeckost těch nahoře i pasivita těch dole přirozenou součástí systému, který se stále opakuje. Jak to vidíš ty?

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.
TOPlist